(+420) 737 436 150
Foto: Marek Malůšek

Už v sobotu se divadelníci i diváci dočkají odložené premiéry bláznivé komedie s detektivní zápletkou Prokletí nefritového škorpiona. Hlavní roli Cecila Winstona Briggse, kterou v původní filmové předloze ztvárnil sám autor Woody Allen, svěřil režisér Zdeněk Dušek Zdeňkovi Trčálkovi. „Mám rád Allenův chytrý a inteligentní humor,“ říká.

Autorka rozhovoru: Petra Kučerová

Zdeňku, než jste začali zkoušet Prokletí nefritového škorpiona, znal jste Woodyho Allena a jeho filmy? Máte je rád?

Docela je znám, a co znám, to se mi líbilo. Mám moc rád ten jeho chytrý a inteligentní humor. Woody Allen umí především napsat naprosto geniální situace, které jsou krásně propletené, a na konci se mu to navíc skvěle potká. A tohle všechno je v Prokletí nefritového škorpiona obsaženo vrchovatě.

Inscenace se odehrává ve 40. létech 20. století v Americe. Máte to období rád?

Ano, a doufám, že ta atmosféra se přenese i na diváky. Odehrává se to pár let předtím, než vypukla druhá světová válka, kdy bylo na světě ještě hezky.

Máte za sebou už i kostýmové zkoušky. Jak se cítíte v módě 40. let?

Hlavně mám kostým naštěstí volnější, jelikož mé tělo teď po karanténě trochu přibralo. Uvidíme, třeba to prázdniny zase změní a bude se upravovat. (smích)

Jaké byly první zkoušky po karanténě, která vám na dva měsíce přerušila práci?

Byl jsem opravdu mile překvapený, že všichni kolegové byli maximálně a profesionálně připravení, především po textové stránce. Takže to šlo lépe, než jsme myslím všichni čekali. (smích)

Jsou teď závěrečné přípravy překotné?

Myslím, že časově jsme na tom tak akorát, abychom inscenaci do premiéry přivedli v té nejlepší formě.

Škorpion bude první premiérou po velmi zvláštní situaci, která v divadle nastala. Vnímáte ji tedy nějak jinak?

Řekl bych, že teď už je ta divadelní mašina rozjetá zase v normálních kolejích, což je dobře. Takže necítím nic zvláštního. Naopak se snažím k tomu přistupovat jako ke každé další premiéře, tedy tak, abychom divákům předvedli co nejlepší dílo.

 

O čem je Prokletí nefritového škorpiona?

Pojišťovně North Coast nastávají těžké časy. Několik jejích význačných klientů bylo oloupeno o šperky v hodnotě milionu dolarů a slovutný vyšetřovatel C. W. Briggs si neví rady. Do toho se v North Coast objevuje nová expertka na efektivitu Betty Ann Fitzgeraldová, která chce Briggsovy staromódní metody, opřené o informátorskou síť bezdomovců a drobných zlodějíčků, nemilosrdně inovovat. Spor mezi racionální manažerkou vyznávající vědecky podložená fakta a intuitivním Briggsem dostane nový drajv, když je oba zhypnotizuje šantánový kouzelník Voltán Polgár. Náhle se zdá, že ti dva by se vlastně mohli mít docela rádi. Ovšem jakmile hypnóza pomine, pomíjí i jejich sympatie. Anebo ne?

Na prkna Slováckého divadla se skrze svou bláznivou komedii Prokletí nefritového škorpiona vrací nejslavnější filmový neurotik, jak bývá někdy s nadsázkou označován scénárista, režisér a protagonista osobitého šarmu Woody Allen.

Slavnostní premiéra na uherskohradišťské scéně se uskuteční už tuto sobotu 13. června od 19 hodin, a to při plné kapacitě sálu.