(+420) 737 436 150

Už zítra, v sobotu 4. září, startuje na FTV Prima nový kriminální seriál s komediálním nádechem Dvojka na zabití. Hlavních rolí se zhostí Jakub Prachař a Sara Sandeva, objeví se v něm ale i herec Slováckého divadla Zdeněk Trčálek.

Autroka textu: Petra Kučerová

Zdeněk Trčálek: Můj policista Žíně se občas objeví a zavtipkuje

Zdeňku, jak jste se dostal k roli ve Dvojce na zabití?

Tentokrát jsem ani nemusel na konkurz, pan režisér Libor Kodad si mě vyhlédl na základě mé předchozí práce. Tuším, že zmiňoval seriál Slunečná.

Můžete prozradit, v jaké roli si vás diváci užijí?

Zajímavé je, že ze začátku jsem vůbec netušil, o jakou roli půjde, pan režisér mi jen řekl, že mě v tom projektu chce (úsměv). Nakonec se jedná o takzvaně průchozí roli, kdy budu procházet více díly. A přidělil mi takovou vtipnou postavičku policisty Žíněho, která se občas objeví a zavtipkuje (smích). Myslím, že nejsem v prvním dílu, ale pak už snad ve všech.

Užil jste si práci na Dvojce na zabití?

Byla to moc příjemná práce, sranda, super tým. Celé to bylo velice veselé. Spolupracoval jsem hodně s Kubou Prachařem, který hraje hlavní roli, a je to velmi vtipný člověk a velký sympaťák.

Už jste měl možnost vidět výsledek?

Neměl, takže zatím vůbec nevím, jak to dopadlo. Doufám, že se divákům bude seriál líbit!

Divadlo, seriály i dokument o víně a klobáskách

Právě ve chvíli, kdy budou diváci sledovat první díl seriálu Dvojka na zabití, bude mít Zdeně Trčálek úplně jiné starosti. Právě totiž bude hrát hlavní roli C. W. Briggse v další repríze komedie Prokletí nefritového škorpiona, která se po prázdninách vrátila na prkna Slováckého divadla.

„Opravdu se na to těším, hlavně na diváky, moc mi chyběli,“ svěřil se Zdeněk před pár dny při takzvané oprašovací zkoušce. Kromě Škorpiona jej diváci mohou vidět i v dalších inscenacích Slováckého divadla, jako jsou 1+2=6, Rychlé šípy nebo Přelet nad kukaččím hnízdem. 9. října ho čeká premiéra slavného muzikálu Jesus Christ Superstar, ve kterém mu Dodo Gombár svěřil roli Jana.

Kromě divadla se ale Zdeněk objevuje i v televizních seriálech. Vedle už zmiňované Slunečné si zahrál v Modrém kódu, Policii Modrava nebo Ohnivým kuřeti a Kosmu. V roce 2018 se objevil v koprodukčním filmu slavného režiséra Olmo Omerzua Všechno bude.

Vloni natočil o Zdeňkovi Trčálkovi dokument s názvem Když sa buček zeleňá režisér Břetislav Rychlík. Portrét herce, který má netypické koníčky, jako je myslivost, uzení nebo vinařství, odvysílala Česká televize a stále je k vidění v televizním archivu.

Nejen Zdeněk Trčálek. V seriálech hrají i další slováčtí herci

I když mají program nabitý téměř každodenním zkoušením a hraním v divadle, přece jen se herci z Uherského Hradiště objevují v oblíbených českých seriálech nebo filmech.

Například Tomáše Šulaje diváci viděli v seriálech Četnické humoresky, Znamení koně, Helena nebo Nový život. Spolu s Martinem Vrtáčkem si v loňském roce zahráli ve filmu Tichý společník. V oceňovaném filmu Havel se objevil Pavel Majkus. „Zažil jsem hned jeden z prvních natáčecích dnů ve Vinohradském divadle, a ta konkrétní scéna byla poměrně náročná. Pan režisér byl velký kliďas, i když jsme vše pečlivě zkoušeli a několikrát vraceli. Bylo vidět, že chce maximálně vystihnout atmosféru,“ popisoval oblíbený herec.

Petra Staňková se objevila v seriálech Modrý kód a Mazalové, Jitka Hlaváčová v seriálu Okno do hřbitova a filmu Lištičky.

Nejvíc zkušeností před kamerou má ze slováckých herců Josef Kubáník. „Poprvé jsem hrál hned po škole ve filmu Hanele, který režíroval slavný Karel Kachyňa. Dostal jsem helmu a flintu a tak strašně se mi třásly nohy, až mě podezřívali, že mám obrnu,“ vzpomíná s úsměvem na filmové začátky. Od té doby se objevil v seriálech Gympl, Ordinace v růžové zahradě, Temný kraj nebo Krejzovi a v několika dalších.