(+420) 737 436 150

Aktuální výstavu ve foyer Slováckého divadla věnoval její autor, archivář Vladimír Salčák, historii tohoto kulturního stánku. 75. výročí založení si uherskohradišťská scéna bude připomínat po celý rok.

Autorka textu: Petra Kučerová

Vladimíre, co vše mohou diváci na výstavě najít?

Například programy z představení, která se v prvních sezónách hrála, a taky fotografie otců zakladatelů, kteří se už rok před koncem světové války scházeli v pracovně přednosty vnitřního oddělení zemské nemocnice v Uherském Hradišti a spřádali plány na založení Slováckého divadla. Vystavený je i soubor velkoplošných fotografií ze 70. let. A také připomínka práce scénografa Miloše Součka.

Našel jste i nějaké zajímavosti, poklady?

Těch je v divadelním archivu spousta. Návštěvníky divadla možná překvapí fotografie, na které před hostincem U zeleného stromu nastupuje první herecký soubor do maringotky. Herci tehdy odjížděli hrát do Skalice. Do zájezdové oblasti spadalo ve 40. letech kolem třiceti míst, a tam všude se ta zvěčnělá maringotka, tažená snad traktorem nebo nákladním automobilem, objevovala.

Budete v odhalování zajímavostí z historie pokračovat?

Celý rok budou na webu divadla vycházet texty, které připomenou historii divadla. Aktuální výstava je jen malá sonda, divadelním žargonem řečeno - první dějství.  

 

Její pastorkyňa „v srdcích diváků televise“

Když před 75 lety, 10. října 1945, zahajovalo Slovácké divadlo činnost, padla volba pro zahajovací inscenaci na hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa. „Divadlo Její pastorkyňu uvedlo v režii Oldřicha Lukeše. Na repertoáru se toto realistické drama objevilo ještě čtyřikrát, a to v letech 1948, 1955, 1964 a 1985,“ řekla dramaturgyně divadla Markéta Špetíková. Naposledy pak letos v lednu v režii Michala Zetela. „Když se Její pastorkyňa hrála v sezóně 1955/56 ve Slováckém divadle už počtvrté, tentokrát v režii Aloise Hajdy, událo se něco neuvěřitelného. Objevil jsem výstřižek z novin z února 1956, který je nadepsán titulkem Zůstanou v srdcích diváků televise,“ odhaluje perličku z historie Vladimír Salčák. „V sobotu 5. února 1956 po čtyřech vystoupeních v libeňském divadle nadešel pro hradišťské divadlo opravdu historický okamžik. ‚Historický nejen pro členy souboru, ale i pro ústřední televisní studio v Praze, neboť televisní přenos inscenace Její pastorkyně byl prvním televisním vysíláním představením moravského divadla za dobu činnosti studia,‘ stojí v článku B. Žáka. Jeho faksimile je ve foyer Slováckého divadla vystavena také,“ uzavírá Vladimír Salčák.

 

Plakát k inscenaci Její pastrokyňa, kterou Slovácké divadlo v roce 1945 zahájilo sovu činnost