(+420) 737 436 150

Roli Jidáše v rockové opeře Jesus Christ Superstar ztvárnil ve Slováckém divadle Tomáš Šulaj. Ač už má doma jednu muzikálovou Cenu Thálie, naučil se při Jesusovi nové dovednosti. Poprvé je uplatní už 7. července při koncertní předpremiéře "Jesuse" na Kolejním nádvoří v Uherském Hradišti.

Autorka textu: Petra Kučerová

Tomáši, jak se pro herce a zpěváka liší koncertní verze muzikálu od divadelní?

Všechny muzikály, ve kterých jsem hrál, byly i činoherní. Tenhle je první celozpívaný a tak si můžeme dovolit udělat tu velkou koncertní show, kdy budeme za postavy a projdeme postupně celý příběh. Nebudou tam některé konkrétní herecké aranže, ale za sebe bych do toho rozhodně chtěl dát maximální prožitek, nejen zazpívat písničky.

Jak jste se popasoval s pěvecky náročnými party?

V únoru při interní premiéře Jesuse jsem došel k jakémusi vrcholu a zvládl jsem to. Měl jsem z toho obavy, protože jsou tam pro mě fakt smrtící výšky. V průběhu zkoušení jsem si ale osvojil i jinou techniku zpívání, kdy ty výšky dokážu vyzpívat, a na premiéře i vyzpíval, za což jsem byl moc rád.

Připravujete se na koncertní verzi i sám ve volním čase?

Pořád si zpívám v autě, až si občas řidiči na křižovatkách musí říkat, co za tím volantem blbnu. (smích) Jako zpěvák jsem se hodně posunul. Dokonce i jiné písničky, o kterých jsem si myslel, že si je nikdy nebudu schopen zazpívat, v tom autě s novou technikou dávám. (smích)

Muzikál z nejslavnějších a nejnáročnějších

I když je příběh života a smrti Ježíše Krista notoricky známý, autoři muzikálu Jesus Christ Superstar jej posunuli do další roviny. Zaměřili se na posledních sedm dní života spasitele i jeho postupný pád a to vše očima Jidáše, jednoho z apoštolů, který Krista zradil.

Muzikál vznikl v roce 1969 a dodnes je uváděn po celém světe. Ústřední role si zahrály světové hudební hvězdy jako například John Legend (Ježíš) nebo Alice Cooper (Herodes). Píseň V zahradě Getsemanské je dodnes považována za jednu z pěvecky nejnáročnějších a pro každého představitele Ježíše je skutečným prubířským kamenem.

Koncertní verze muzikálu v podání Slováckého divadla se uskuteční 7. července na Kolejním nádvoří v Uherském Hradišti v rámci festivalu Slovácké léto.

Kromě Tomáše Šulaje v roli Jidáše se mohou návštěvníci koncertu těšit na Tomáše Davida z Národního divadla Brno coby Ježíše a oblíbené tváře Slováckého divadla: Zdeňka Trčálka, Pavla Šupinu, Martina Vrtáčka nebo Jitku Hlaváčovou a Pavlínu Hejcmanovou.

Čeká nás mimořádný zážitek, slibuje korepetitor

Jesus Christ Superstar je celozpívaný muzikál s obrovsky náročnými pěveckými party. Jak pro ústřední postavy Ježíše a Jidáše, tak například Kaifáše, kterého ve Slováckém divadle ztvárnil Pavel Hromádka. Už na první čtené zkoušce proto režisér Dodo Gombár označil za „stínového režiséra“ inscenace korepetitora Petra Svozílka. Ten s herci strávil desítky hodin při nácviku samostatných písní i sborů.

„Ježíš je skutečně muzikál muzikálů, vzorové dílo žánru, interpretačně velmi náročný kus. Setkal jsem se v umělecké branži s udivenými tvářemi, když jsem se zmínil, co se ve Slováckém chystá. Troufám si však říct, že Ježíš ve Slováckém má osobité kouzlo a kvalita provedení mnohé překvapí. Myslím, že kromě vysoké úrovně zpěvu nabízí i fantastický činoherní zážitek,“ slibuje Petr Svozílek.

Je přesvědčen, že ve Slováckém divadle do sebe vše zapadlo tak, aby mohli divadelníci nabídnout svým příznivcům opravdu mimořádný zážitek.

„Soubor mě jako celek velmi mile překvapil. Herci dokázali mého vkladu naplno využít, reagovali na připomínky a pilně na všem pracovali. Mohu říct, že jsme si k sobě našli vzájemně velmi dobrý vztah, což je klíčové pro skvělou spolupráci,“ shrnuje svůj dojem ze zkoušek Petr Svozílek.