(+420) 737 436 150
Z Tomáše Davida se stane uherskohradišťský Ježíš

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti začalo připravovat legendární rockovou operu Jesus Christ Superstar. Roli Ježíše Nazaretského svěřil režisér Dodo Gombár zkušenému muzikálovému herci Tomáši Davidovi, který působí v Národním divadle Brno. „Je to pro mě životní výzva,“ říká o svém aktuálním úkolu.

Autorka rozhovoru: Petra Kučerová

Tomáši, jak se stalo, že z vás bude hradišťský Ježíš?

Dodo se mi ozval, že by si ‚ma věděl' v té roli představit a zda o to mám zájem. No a já jsem málem proskočil stropem, protože nejsem úplně muzikálový fanoušek, ale mám tři velmi oblíbené muzikály a Jesus mezi ně patří.

S režisérem Dodem Gombárem se nesetkáváte poprvé…

Jasně, jeho režijní práci znám, vím, co dělá. A muzikál v jeho rukou se mi zdá jako dobrý nápad. Dělali jsme spolu už ve Zlíně inscenaci Tomáš Baťa živý. Tam jsem hrál taky božskou roli, anděla Tomáše Bati. (smích)

Je pro vás role Ježíše výzva?

Řekl bych, že to pro mě je životní výzva. V podstatě už rok se na to připravuju a musel jsem si hrábnout do všech zdrojů. Pěvecky je pro mě jako pro tenora role Ježíše posazená poměrně nízko, a samozřejmě tam jsou pak výšky, kdy zpívám G3 neb velké C plným hlasem. Teď jsem četl, že i pro operáky profíky je to meta, zazpívat velké C.

Vy ho zazpíváte?

Když jsem v nejlepší kondici a odpočatý, tak ho dám. Pracuju na tom už teď, abych v kondici byl.

Kdo je Tomáš David?

Rodák ze Šumperka před pár dny oslavil Kristova léta. Co se muzikálu týče, není žádný nováček. Hrál v Huse na provázku nebo v divadle Tramtárie. Několik let byl oporou souboru Městského divadla ve Zlíně, kde za roli Jánošíka v muzikálu Malované na skle získal nominaci na cenu Thálie. V současné době je stálým členem souboru Národního divadla Brno.

------------------------------------------------------------------------------

Ježíš přišel na první čtenou zkoušku v kristuskách

Na tváři široký úsměv, pod paží scénář a na nohou kožené sandály zvané kristusky. Tak do Slováckého divadla na první ostrou zkoušku muzikálu Jesus Christ Superstar vstoupil talentovaný herec Tomáš David. Z toho se v průběhu příštích dvou měsíců stane pod vedením Doda Gombára Ježíš Nazaretský.

Kristusky, které nosil právě Ježíš a dodnes jsou oblíbeným letním obutím, Tomáš zvolil záměrně a tak trochu s nadsázkou.

„Ráno jsem se ptal ženy, co si mám obléct na zkoušku. A pak jsem koukl na teploměr a viděl, že bude teplo, tak jsem si řekl, že půjdu v kraťasech a ani ty kristusky by nebyly špatné,“ usmívá se budoucí Ježíš. „Je to spíš nějaký náznak, fórek. Ale kostymérka Eva Jiřikovská pak na zkoušce říkala, že bych vlastně mohl mít kristusky i v představení. Takže k do ví, třeba budu nakonec ještě zpívat ve svých botách,“ prozrazuje Tomáš David.