
V pátek 29. dubna se příznivci Slováckého divadla dočkají další premiéry. Soudní drama Teror současného německého autora a právníka Ferdinanda von Schiracha bude minimálně ve dvou ohledech jedinečné: uherskohradišťská scéna se s inscenací přestěhuje přímo do jednací síně Okresního soudu v Uherském Hradišti, a o tom, jak celý příběh skončí, rozhodnou diváci.
Autorka textu: Petra Kučerová
Příběh Teroru sleduje soudní proces s vojenským pilotem Larsem Kochem, který sestřelil letadlo se 164 nevinnými lidmi na palubě. Letadlo unesené teroristou mířilo na fotbalový stadion, který byl v tu chvíli plný lidí. Je možné zabít desítky lidí, abychom zachránili 70 000 jiných?
Krásný primát pro Hradiště
Režie Teroru se ujal mladý absolvent JAMU Petr Smyczek. „S konceptem zasazení soudního přelíčení přímo do budovy soudu přišel umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký. Mě rozžívání nedivadelních prostor celoživotně velmi baví, proto jsem neváhal. Teror se hrál u nás i ve světě mnohokrát, ale ještě nikdo ho, alespoň u nás, neinscenoval přímo v jednací místnosti. Jaký to krásný primát pro Uherské Hradiště, no ne?“ usmívá se režisér, který si svou první spolupráci se Slováckým divadlem velmi pochvaluje. „Pracuje se mi tady báječně. Dostalo se mi vřelého a vstřícného přijetí a toho si vážím. Tvorba je o to příjemnější,“ dodává režisér.
V roli obžalovaného pilota se představí slováckým divákům Jakub Zelinka, pražský herec, který účinkuje v Lichožroutech a zahraje si v parodii Limonádový Joe, která má premiéru naplánovanou na červen. Kromě něj si v napínavém dramatu zahrají další oblíbení herci: předsedu soudu Josef Kubáník, obhájce Martin Vrtáček, státní zástupkyni Tereza Novotná a svědky Petra Staňková a Zdeněk Trčálek.
Martin Vrtáček: „Ještě za dva měsíce budeme mít nad hlavou otazníky“
V roli obhájce Larse Kocha se představí Martin Vrtáček. Podle něj cílem inscenace není nalézt řešení, ale vyvolat diskuzi.
„O co víc takové téma bude ve společnosti rezonovat, tím spíš se může do budoucnosti něco změnit. My tu inscenaci zkoušíme dva měsíce. Pořád o ní diskutujeme, probíráme ze všech stran. A dovedu si představit, že ještě za další dva měsíce budeme mít o čem mluvit a nad hlavami nám budou viset otazníky,“ říká herec, který se dle svých slov v advokátském taláru cítí jako ryba ve vodě.
„Několik let jsem dojížděl do Ostravy k okresnímu soudu, kde jsme natáčeli seriál nejdříve Podle práva a později Rozsudek. Vystřídal jsem všechny profese: soudce, státní zástupce i obhájce. Vzpomínám na tu dobu moc rád. Nejen že jsem se potkal s kolegy z jiných divadel, ale dozvěděl jsem se i něco ze soudního zákulisí,“ prozrazuje, že téma je mu blízké.
Teror přeložil Ondřej Šebesta, koncept vymyslel Lukáš Kopecký. O výpravu se postarala Helena Heinrichová, dramaturgii měla na starosti Eva Kolomazníková a supervizi Markéta Špetíková.
Diváci budou hlasovat. Herci mají připraveny dva konce
Diváci soudního dramatu Teror nebudou jen obyčejnými pozorovateli dění na jevišti, v tomto případě v soudní síni. Naopak se stanou hybateli dějem a těsně před koncem inscenace do něj významně zasáhnou. Budou to právě oni, z koho se stane porota, a v průběhu přestávky svými hlasy rozhodnou o tom, zda je Lars Koch vinen, nebo nevinen. V tomto duchu mají divadelníci připraveny i dva různé konce inscenace.
„Divákům nabízíme možnost stát se součástí procesu, rozhodovat o osudu člověka a uvědomit si, jaký dopad naše rozhodnutí může mít. Ideálně by k soudu měli jít s nevědomostí, od soudu pak s pocitem odpovědnosti,“ vysvětluje režisér Smyczek.
Hlasování o vině či nevině obžalovaného pilota je součástí každého uvedení Teroru po celém světě. Výsledky hlasování se zaznamenávají do speciální aplikace, která ukazuje, jak se na problém dívají lidé v různých zemích. Odkaz na aplikaci je umístěna i na webu Slováckého divadla.
Jak by hlasovali divadelníci?
Inscenační tým se případem Larse Kocha denně zabývá už dva měsíce. Pokud by byli v kůži diváků, jak by hlasovali oni?
Petra Staňková: „Hlasovala bych pro vinen, protože Lars Koch neuposlechl rozkaz a zabil 164 lidí. Ale zároveň zachránil naplněný fotbalový stadion, kde bylo 70 000 lidí, tudíž bych ho sice označila vinným, ale ráda bych, aby nešel za mříže a žádný trest bych mu vlastně nejradši neudělila.“
Martin Vrtáček: „To je trochu složitější. Nechci nic prozrazovat. Omezím se pouze na to, že bych jinak hlasoval a jiný verdikt bych pronesl jako soudce. Zamotal jsem vám hlavu? To je dobře, přijďte se podívat.“
Tereza Novotná: „Vím, jak bych hlasovala, ale nechci diváky ovlivňovat.“
Zdeněk Trčálek: „Je to vážně těžké. Rozum říká vinen, ale pěkně se to ve mně pere. Nechtěl bych to rozhodovat ani za prase.“ (smích)
Petr Smyczek: „Zakázal jsem si hlasovat, zaujmout jednoznačný postoj. Ztratil by se mi motor, baví mě právě ta nejednoznačnost, a během zkoušení se jen víc a víc prohlubuje. Divákovi bych přál, aby si kladl otázky a pochyboval do poslední vteřiny, nic totiž není černobílé. Ale suďte opravdu s rozmyslem, milí diváci, dobře poslouchejte, nikdy totiž nevíte, kdy se vám to může hodit.“
Slovácké divadlo hraje mimo kamennou scénu pravidelně
Soudní drama Teror není první, se kterým se slováčtí divadelníci vydali mimo klasický divadelní prostor. Už v minulosti například umístili černou komedii Večer na psích dostizích do klubu Mír, kanadskou komorní komedii Čarodějnice v kuchyni zase do uherskohradišťské restaurace Beef & Beer. A dodnes ve školní třídě základní školy UNESCO uvádějí veleúspěšnou komedii o průběhu obyčejných třídních schůzek Úča musí pryč!.
Premiéra Teroru je naplánovaná na pátek 29. dubna. V jednací síni Okresního soudu je omezený počet míst, a tak divadelníci slibují, že se budou snažit napínavý příběh zařazovat do programu co nejčastěji. Aktuální informace o termínech a vstupenkách najdou zájemci na webu a v pokladně Slováckého divadla.