Patnáctý ročník Slováckého léta je u konce. Sportovně-kulturní festival pro každého opět v deseti dnech nabídl nepřeberné množství sportů, kultury, zábavy a aktivit pro děti i dospělé. Organizátory i návštěvníky pozlobilo deštivé počasí, přesto bylo Masarykovo náměstí při koncertech každý večer zaplněné do posledního místečka.
Autorka tiskové zprávy: Petra Kučerová
Do bohatého programu Slováckého léta hned první večer zasáhlo počasí. Tradiční zahajovací koncert kapely Tabák – Kabát revival musel být po několika desítkách minut přerušen z důvodu silné bouřky.
„Po náměstí jsme se brodili téměř po kolena ve vodě. Jakmile voda opadla, kapela Rockosoar nastoupila a odehrála svůj plánovaný noční koncert, jako by se nic nestalo. Bylo nám však líto připravit návštěvníky o koncert Tabáku, tak jsme jej zařadili do náhradního termínu na úplný závěr Slováckého léta v neděli odpoledne,“ popisuje trable s počasím zakladatel festivalu Marek Pochylý. Kromě Tabáku do Uherského Hradiště přijeli Mňága a Žďorp, Iné Kafe, No Name, Argema, Reflexy nebo Poetika. Na menší stage je každý večer doplnily regionální kapely. „Tady na Slovácku jsme začínali, hráli jsme několikrát v klubu Mír a bojovali o každého fanouška,“ zavzpomínal před do posledního místa zaplněným náměstím frontman No Name Igor Timko.
„Centrkurt na náměstí? Za odměnu,“ říká volejbalistka
Déšť zahnal do Klubu kultury taky Slovácké divadlo s koncertní verzí muzikálu Jesus Christ Superstar, do chodeb Kolejního nádvoří Folklorní večer, posunul o hodinu koncert Fleretu a potrápil i beachvolejbalisty, kteří na Slováckém létě odehráli oficiální turnaj České asociace beachvolejbalových klubů, Český pohár mužů i žen.
„Bylo to trošku na morál. Přece jen k beachvolejbalu patří sluníčko a plážové počasí. A když začne pršet a balón se nasákne vodou, je těžký,“ okomentovala ztížené podmínky Michaela Kubíčková, která si nakonec s parťačkou Karen Zolnerčíkovou odvezla z Českého poháru na Slováckém létě bronz. Jedním dechem však chválila centrkurt přímo v samotném srdci Slovácka na Masarykově náměstí. „Je to skvělý zážitek! Už jsem se na pár takových centrech zahrála, především na zahraničních túrách ve Švýcarku nebo Polsku, a určitě je to pro hráče za odměnu. Je jasné, že diváci vyhecují hráče k nejlepším výkonům, je to úplně jiná atmosféra a hrozně fajn.“
Kromě tradičního beachvolejbalu, atraktivních dračích lodí, Žhavých běhů nebo pohodového pétanque se letos na Slováckém létě objevily i premiérové aktivity. Například streetové sporty nebo šifrovačka. „Celkově se do sportů registrovala asi tisícovka účastníků, což nás těší. Vždyť mottem letošního ročníku Slováckého léta byla ‚radost z pohybu‘,“ těší Marka Pochylého.
Registr dárců dřeně zapsal 205 nových členů
Po šest dnů byl součástí Slováckého léta stánek Českého národního registru dárců dřeně a účastníci tak měli možnost zapsat se někomu do života. „Nakonec dobrovolníci z Registru zaznamenali 205 nových potenciálních dárců. Pevně věříme, že svého dárce i díky Slováckému létu najde nejen Šimonek z Babic, který dřeň akutně potřebuje, ale i další potřební,“ říká PR manažerka Slováckého léta Petra Kučerová. Generální partner Slováckého léta, Česká zbrojovka, navíc věnoval v průběhu festivalu šek na 50 000 korun paní Martině z našeho regionu, která zůstala nečekaně sama na výchovu a zajištění tří dětí.
V průběhu Slováckého léta došlo i na ocenění osobností, které se celoživotně zasloužily o sport a kulturu. Jako první převzal Cenu Slováckého léta boxer Lukáš Konečný, dále Josef Pavka z kapely Argema nebo beachvolejbalisti Dana Vycudilíková a Jaroslav Málek. Oceněni byli i motocyklový závodník Karel Kalina a streetballista Marek Trejtnar.