Už tuto sobotu 3. února se diváci dočkají další komedie, kterou pro ně připravilo Slovácké divadlo. Druhou inscenací roku a zároveň světovou premiérou bude Monument pro Hradiště.
Autorka textu: Petra Kučerová
Hru napsal exkluzivně pro Slovácké divadlo Pavel Molek, zkušený rozhlasový autor a docent ústavního práva. Režie se ujal Lukáš Kopecký a představí se v ní Pavel Hromádka, Tereza Novotná, Pavlína Hejcmanová, David Vaculík, Jakub Zelinka, Natálie Rašín, Pavel Šupina a Tomáš Žilinský.
Co by, kdyby…?
Nekorektní komedie z české historie je fiktivním příběhem o tom, komu se v minulosti mohla v Uherském Hradišti stavět velkolepá socha, kdyby se události po Mnichovské dohodě odehrály jinak. To všechno sepsal dramatik Pavel Molek v brilantní konverzační komedii.
Jak by asi probíhalo slavnostní odhalování monumentálního pomníku, kdyby vzal kdysi do rukou osud Čechů razantní politik Emanuel Moravec? Nebo kdyby nám přišel na pomoc J. V. Stalin? Anebo co kdyby se britský mírotvorce Chamberlain zachoval opačně, než se ve skutečnosti stalo? A jakou roli hraje to, že se manželka prezidenta Beneše ve zlomový okamžik právě nachází v lázních?
„Vždycky jsem chtěl vymyslet vtip o Starém Městě,“ usmívá se autor Pavel Molek
Pavel Molek je v pracovním životě docentem ústavního práva. A jak sám říká, psaní her je jeho „nočním chlebem“. Pro rozhlas jich už napsal spousty, Monument pro Hradiště je však jeho divadelní prvotinou.
„Ta hra je na obecně české téma, ale rozhodli jsme se ji zakotvit do Uherského Hradiště, čímž vznikla další rovina, na které se dají rozehrávat vtipy. A já jsem vždycky chtěl vymyslet nějaký vtip o Starém Městě,“ usmívá se potutelně Pavel Molek. „Nemohl bych to ale udělat, kdybych k Hradišti neměl vztah, protože tam s mou drahou dlouhá léta jezdíme na Letní filmovou školu, což jsou pro nás tradičně nejhezčí dny léta. A nejen kvůli filmům, ale i kvůli té atmosféře města, která se rozprostírá mezi unikátními velkomoravskými vykopávkami, barokními stavbami a stínem komunistických mučíren v místní přízračné věznici. A do toho ta spousta vína, slováckého slunce a cimbálové muziky,“ popisuje svůj vztah k metropoli Slovácka. Pavel Molek tak má, podle vlastních slov, na Uherské Hradiště spoustu dobrých vzpomínek a žádnou špatnou. „Tak snad mi to vydrží i po premiéře, snad mě místní nevynesou v zubech do Starého Města,“ směje se Pavel Molek.
Otázka pro režiséra Lukáše Kopeckého: „Co si může divák představit pod pojmem nekorektní komedie?“
„Že je vše dovoleno a kdokoliv může být vystaven jistému zesměšnění, pokud to bude v zájmu veřejného blaha. V případě Monumentu pro Hradiště ale půjde o velmi kultivovanou a inteligentní podívanou a zábavu. Kdo miluje chytrý humor, měl by zpozornět. Kdo má rád jiný humor, odejde o něco chytřejší.“
„Doufám, že diváci budou říkat: ‚Aha?!'“ přeje si David Vaculík
David Vaculík začal Monument pro Hradiště zkoušet o pár týdnů později než jeho kolegové. Musel totiž narychlo zaskočit za nemocného kolegu Martina Vrtáčka a připadla mu tak dvojrole Tajemníka Edvarda Beneše a Tajemníka Nevilla Chamberlaina.
„Bylo to, řekněme, nestandardní. Neměl jsem ani jednu čtenou zkoušku a neslyšel ani prý velmi zajímavou přednášku pana autora, kterou ostatní uvedl do děje. Šel jsem zkoušet rovnou na jeviště, aniž bych věděl, kdo je kdo, a vůbec jsem neznal kontext. Každá další stránka scénáře tak pro mě byla překvapením,“ směje se David Vaculík. „Každou chvíli jsem se ptal: ‚Moment, a tohle je kdo? O čem to mluvíte? Co je to Trianonská dohoda?' Byl jsem malinko za hňupa,“ usmívá se.
V novém úkolu se však rychle zorientoval a přišel mu na chuť. „Dozvěděl jsem se obrovskou spoustu nových věcí! Každý rok, když se blíží výročí republiky nebo podpisu Mnichovské dohody, se řeší, zda jsme se měli bránit, a lidi jsou rozdělení na dva tábory. Není na to ale jednoduchá odpověď,“ myslí si David. „Podle historiků je Beneš slaboch, který řekl: ‚Je potřeba kapitulovat, aby nás ostatní mohli osvobodit.' A v tom je i naše česká povaha – my jsme ti chudáčci, kteří vždycky čekají, že nám někdo pomůže a zase nám všechno projde,“ popisuje David s tím, že téma bude určitě zajímavé i pro diváky.
„Bude to velmi poučná hodina dějepisu, doufám, že diváci budou dělat takové to ‚Ahaaa?', kdy si uvědomí různé souvislosti. A my jim předložíme rovnou tři scénáře toho, jak celá situace mohla dopadnout. Je to ale velmi chytře a srozumitelně napsaná hra, takže doufám, že si ji vychutnají,“ uzavírá David Vaculík.
Edvarda Beneše autor nešetřil
Prezident Edvard Beneš je osobností, která významně zasáhla do běhu dějin Československa, a to právě v období Mnichovské dohody, kdy se Monument pro Hradiště odehrává. Dodnes je Beneš postavou spornou a i Pavel Molek přiznává, že ho ve svém díle nijak nešetřil.
„Irituje mě soud dějin, které píší vítězové, v tomhle případě nad ním a Emilem Háchou. Na mě totiž doktor Beneš působí spíš jako člověk, který dvacet let kormidloval československou zahraniční politiku, a tři roky v roli prezidenta i vnitřní politiku tak, že jsme narazili na skalisko jménem Mnichov. Jeho reakce byla vyskočit jako první z lodi a odplout do Anglie, zatímco za kormidlo té ztroskotané lodi se postavil Emil Hácha, který se i za cenu strašně těžkých rozhodnutí a nedůstojných setkávání s nacisty snažil zachránit, co se dalo a koho se dalo. A přesto Hácha vstoupil do historické paměti jako kolaborant a Beneš jako vítěz a hrdina. Mně to přijde prostě nefér,“ vysvětluje.
Kdo nosil u Benešů kalhoty?
Prezidenta Beneše ztvární v Monumentu pro Hradiště Pavel Hromádka. „Celá role Beneše je postavená na váhavosti, nerozhodnosti a na partnerství s manželkou Hanou. V naší hře je ona ta ráznější, která leckdy věc rozetne. Text ukazuje i Edvardovu velkou závislost na manželce a to, že bez ní si neví rady. Ale jestli to tak opravdu bylo? My to tak hrajeme,“ usmívá se Pavel Hromádka. Svůj pohled nabízí i Tereza Novotná, která hraje právě Hanu Benešovou. „Skutečný vztah manželů Benešových jsem nijak nezkoumala. V našem případě bude ale jasné, kdo v domácnosti nosil kalhoty,“ naznačuje s úsměvem.
Monument pro Hradiště si odbude světovou premiéru v sobotu 3. února. Do konce měsíce pak Slovácké divadlo uvede komedii ještě šestkrát. Informace o reprízách a vstupenkách najdou zájemci v pokladně a na webu divadla.