(+420) 737 436 150

Umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký zažíval začátkem minulého týdne obrovskou radost. Na oslavu tří nominací na Cenu Thálie vypil tři panáky speciální slivovice. „Sklízíme plody dlouhodobé práce,“ říká.

Autorka rozhovoru: Petra Kučerová

Lukáši, jaká byla vaše reakce na tři herce nominované na Ceny Thálie ze Slováckého divadla?

Obrovská euforie a neskutečná radost. Jsem na kolegy Jitku Hlaváčovou a Tomáše Šulaje v nejužších nominacích a Pavlínu Hejcmanovou v širší nominaci velmi pyšný, a samozřejmě nejen na ně.

Jistě je to zásluha celého souboru…

Samozřejmě, a především dlouhodobé práce. Rád bych zdůraznil, že v pozici uměleckého šéfa teď slízávám pomyslnou smetanu, na které má ale největší podíl předešlý ředitel divadla a režisér Její pastorkyně Michal Zetel. Obrovské díky míří především k němu.

Je pravda, že tři nominace na Thálii v jeden rok ještě nikdy regionální divadlo nezískalo?

Je to tak. Navíc režíruji po celé republice a mám tak možnost nahlédnout pod pokličku dalších divadel. Můžu s klidným svědomím potvrdit, že tak kvalitní a vyrovnaný soubor jako ve Slováckém divadle je obrovským unikátem. Už vloni jsem ještě zdálky obdivoval Slovácké divadlo za dvě nejužší nominace na Thálii pro Tomáše Šulaje a Kláru Vojtkovou. A letos přišly tři! Jsem neskutečně šťastný, že mám možnost pracovat s takovými profíky.

 

„Neodvratný konec“ a sebestředný hejsek“. Zdůvodnění nominací na Ceny Thálie

U nominací na Ceny Thálie vždy jejich vyhlašovatel, Herecká asociace, zveřejňuje také zdůvodnění, proč právě ten který výkon na prestižní cenu nominovala. Co uvedli u Jitky Hlaváčové a role Kostelničky v Její pastorkyni režiséra Michala Zetela?

„V netradičně pojaté inscenaci vytváří Jitka Hlaváčová Kostelničku jako energickou sebevědomou ženu, která neodvratně směřuje k tragickému konci. Herečka s přesvědčivostí buduje postavu výraznými pohybovými prostředky a ovládnutím jeviště vznosným postojem a nesmlouvavě tvrdou intonací, aby postupně odkrývala i ostrůvky emocí, pochyb a vlastního životního zklamání. Svým výkonem povyšuje téma jedince a jeho vztahu k názorům okolní společnosti na výsostně aktuální.“

Podobná superlativa uvedla Asociace i k nominaci Tomáše Šulaje za roli Billyho v Chicagu režisérky Lindy Keprtové.

„Již mnoho let dokazuje svoji skvělou hereckou formu v činoherních rolích i v muzikálu. Jeho Billy Flynn je sebestředný hejsek s obrovským šarmem a sebejistotou. Hercův precizní výkon (je již nositelem Ceny Thálie z roku 2005) uchvacuje ve všech jeho složkách.“

 

„Zlomte vaz, jste nej!“ Diváci posílají záplavy pozitivních ohlasů

Jakmile byly zveřejněny nominace na letošní Ceny Thálie, strhla se obrovská vlna radosti nejen v divadle, ale i mezi jeho příznivci. Ti doslova zaplavili Jitku Hlaváčovou, Tomáše Šulaje a Pavlínu Hejcmanovou gratulacemi.

„Samozřejmě budeme držet palce, Toma obdivuji od chvíle, kdy jsem ho poprvé viděla jako Romea, nikdy své diváky nezklamal,“ vzkazuje divačka Alena Pluhařová.

„Držím pěsti, ať vám to vyjde, Jitko. Thálii si zasloužíte, moc to vám i Tomášovi přeju,“ připojuje Lenka Parýzková.

„To je bombice. Já se picnu! Gratuluju!“ raduje se i scénografka Eva Jiřikovská, která se podílela na výpravě a kostýmech u obou inscenací, za které Slovácké divadlo své tři nominace získalo – Její pastorkyňa i Chicago.

„Velkou gratulaci si zaslouží nejen nominovaní, ale také kolegové herci, režiséři, nápovědy, inspicienti, zvukaři, osvětlovači, garderobiérky, vlásenkářky, kulisáci, rekvizitáři, hudebníci, uvaděči, šatnářky, pokladní.... prostě celé naše nejmilejší a nejlepší Slovácké divadlo. Díky všem,“ doplňuje pak divačka Mišina Palúch.

„Všem ze srdce děkujeme a zveme vás ke sledování online předávání Thálií už zítra v osm večer,“ vzkazují Jitka Hlaváčová a Tomáš Šulaj.