(+420) 737 436 150

Uherskohradišťští divadelníci už znají termín, kdy svým divákům představí netrpělivě očekávanou novinku – slavné milostné drama Williama Shakespeara Romeo a Julie v režii Lukáše Kopeckého. Datum premiéry stanovili na pátek 25. června.

Autorka textu: Petra Kučerová

„Jak jsme už dříve avizovali, Romea a Julii budeme hrát jako letní dárek našim věrným divákům, a to v romantickém prostředí Jezuitské koleje v Uherském Hradišti. Kromě slavnostní premiéry odehrajeme do prázdnin ještě dalších pět repríz této krásné inscenace,“ prozrazuje manažerka Slováckého divadla Jitka Honsová.

Do ústředních postav mladých milenců obsadil režisér Petru Staňkovou a Pavla Šupinu. V dalších rolích milostného příběhu se objeví Tomáš Šulaj, Zdeněk Trčálek, Jiří Hejcman, Josef Kubáník, chůvu si zahraje Irena Vacková, diváci se mohou těšit i na Pavlínu Hejcmanovou, Jitku Hlaváčovou a další.

Kdy a jak na Romea a Julii?

Vstupenky na Romea a Julii jsou už nyní v prodeji a diváci je pořídí tak, jak jsou zvyklí, buď osobně v pokladně divadla, nebo na divadelním webu.

„Vzhledem k aktuální situaci se však nebudou prodávat takzvaně na místenky, zkrátka kdo dřív přijde, ten si lépe sedne. To nám mimo jiné umožní přizpůsobovat se aktuální situaci, například uvolnit do prodeje další lístky,“ vysvětluje Jitka Honsová.

Co se týče pravidel ochrany proti covidu, doporučuje manažerka Slováckého divadla sledovat aktuální informace v médiích a na divadelním webu. „Pravidla se mění každý den, ať už se jedná o ochranu testy, očkováním nebo o možné počty diváků. Jsme připraveni na všechny úpravy okamžitě reagovat a když to bude možné, například přidat další místa do prodeje,“ ujišťuje Jitka Honsová.

Hrát venku znamená víc křičet

Na premiéru pod hvězdami se denně připravuje všech 13 herců, kteří se divákům ve slavném příběhu představí, včetně Petry Staňkové, která si zahraje titulní roli Julie.

„Samozřejmě venku je většinou horší akustika, tak se musí víc křičet. Co se týče gest, spíš záleží, jaký prostor to je, ale zpravidla mi nepřijdou jiná než na jevišti. Ale prostor je pokaždé jiný a pokaždé si v něm musíme najít své místo, což je jisté milé zpestření,“ těší se Petra, že venkovní hraní přinese nové zážitky divákům i divadelníkům. „Když vyjde počasí, je to vždycky super. Ta letní atmosféra a uvolněnost diváků, kteří v hledišti sedí zabalení v dece a v ruce mají pivko. Myslím, že hraní venku vždycky přinese něco nového.“

Šerm se musí nabiflovat jako násobilka, říká Zdeněk Trčálek

Roli Benvolia, Romeova přítele, si v aktuálním nastudování Romea a Julie ve Slováckém divadle zahraje Zdeněk Trčálek. Jeho úloha mu kromě jiného přisuzuje několik šermířských výstupů, na které se poctivě připravuje s kolegy, například Tomášem Šulajem nebo Františkem Maňákem.

„Už jsem párkrát na jevišti šermoval. Nejdůležitější zásadou samozřejmě je nezranit soupeře. Navzdory tomu ale mám z minulosti nějaké šrámy, zrovna z doby, když jsme hráli Romea a Julii před 20 lety,“ usmívá se Zdeněk, který tehdy ztvárnil roli Tybalta. „Pokud si to správně pamatuju, tehdy mě škrábnul právě Tomáš Šulaj, ale tuším, že i já jeho, takže jsme srovnali stav,“ směje se.

Podle něj jde v šermu především o maximální souhru. „Šermy se musí nabiflovat jako násobilka, musíme umět šermovat v podstatě i poslepu tak, že přesně víme, kam ta rána dopadne, jak se krýt. Jde hlavně o naši bezpečnost, a zároveň to musí vypadat nebezpečně pro diváka. Stát se ale může vše, a to během pikosekundy,“ upřesňuje Zdeněk, že šermům s kolegy pod vedením zkušeného instruktora Josefa Juráska věnují hodiny a hodiny času.

I když Zdeněk právě nezkouší Romea a Julii v divadle, nezahálí. „Naučil jsem šermovat naši dcerku Mariánku a trénovali jsme spolu. Cvičili jsme u nás na dvoře. Jde jí to skvěle, je to nejlepší osmiletý sparingpartner,“ uzavírá s úsměvem Zdeněk Trčálek.