(+420) 737 436 150

Slavná kniha spisovatele Pavla Šruta a výtvarnice Galiny Miklínové Lichožrouti ožije už 10. ledna na jevišti Slováckého divadla. Na ten den je naplánována její premiéra.

Autorka textu: Petra Kučerová

„Říkáme tomu gangsterka pro celou rodinu a skutečně má sílu zaujmout všechny diváky od nejmenších až k prarodičům - ti nejmladší ocení samotný příběh, jejich dospělý doprovod mohou oslovit vtipná jména postav, třeba Tullamore nebo Dederon,“ říká režisér inscenace a umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký.

Pavel Šupina: Naštěstí nejsem licháč

Hlavní roli malého lichožroutího nešiky Hihlíka svěřil režisér Pavlu Šupinovi. „Věřím, že víc než nešikovnost se projeví jeho dobrý úmysl a důvtip,“ říká herec a dodává, že lichožroutí poetika jej velmi oslovila. „Text nabízí spoustu ironie a dvojsmyslů a těším se, co budeme dále rozkrývat.“

Hned po prvních zkouškách si herec pochvaloval i záměr režiséra Lukáše Kopeckého, který má v plánu hrát si na to, co by se stalo, kdyby lichožroutí smečka vtrhla do divadla. „Moc se mi ten nápad líbí. Už teď je na tom znát kopa brilantně odvedené a promyšlené práce a těším se na samotné zkoušení,“ dodává Pavel.

A jak že je to s Lichožrouty přímo u Šupinů? „No jasně že u nás bydlí, ale ještě jsem je ještě nezahlídl, protože mám fajn rodinu a super galánku, tudíž nejsem licháč (člověk, který k sobě v lidském světě nikoho nemá – pozn.red.). Raději ale budu mít kolem sebe úžasné přátele a rodinu a Lichožrouty samotné oželím,“ uzavírá s úsměvem Pavel Šupina.

Lichožrouti? Český Harry Potter

Lichožrouti po úspěchu první knihy Pavla Šruta z roku 2008 nakonec vyšli jako trilogie a uspěli i v zahraničí. „Když jsme byli na návštěvě u Galiny Miklínové, měla knihovnu doslova napráskanou cizojazyčnými mutacemi Lichožroutů. Jsou zkrátka takový náš český Harry Potter,“ říká Lukáš Kopecký.

pohádkové inscenaci ve Slováckém divadle si kromě Pavla Šupiny zahrají například Tereza Hrabalová, Tereza Novotná, Vladimír Doskočil, David Vaculík, David Macháček, Martin Hudec, František Maňák a další.